O nas

W ciągu 20 lat naszej historii, uzyskaliśmy renomę wiarygodnego i stabilnego partnera
z zakresu wyspecjalizowanej produkcji poligraficznej.

POZNAJ NAS LEPIEJ
ZŁÓŻ ZAPYTANIE
pl

Wybierz język :

Czym jest certyfikat FSC® i dlaczego jest istotny w branży opakowaniowej?

Wyroby pochodzenia leśnego możemy znaleźć wszędzie. Jednak lasy nie tylko dają nam produkty, które ułatwiają funkcjonowanie, ale same w sobie wspierają życie. Są naturalnym regulatorem klimatu, wspierają różnorodność biologiczną oraz zapewniają nam warunki niezbędne do przeżycia. Odpowiedzialne podejście do kwestii środowiskowych to nasz obowiązek, by planeta służyła jeszcze wielu pokoleniom. Jednym z działań podejmowanych w tym temacie przez firmę Preston Packaging jest certyfikacja FSC®.

1. Czym jest FSC® ?

The Forest Stewardship Council® (FSC®) jest niezależną organizacją non-profit utworzoną w 1993 roku. Jej misją jest promocja odpowiedniego zarządzania gospodarką leśną na świecie. W ciągu dwudziestu lat ta pozytywna idea przekształciła się w rozpoznawalną i budzącą zaufanie na całym świecie markę. FSC® przyświeca idea świata, w którym jesteśmy w stanie zaspokoić nasze obecne potrzeby w zakresie produktów pochodzenia leśnego bez uszczerbku dla dobrego stanu lasów tak, by były one dostępne również dla kolejnych pokoleń. Konsumenci kupując produkty oznaczone etykietą FSC® mają poczucie dokonywania pozytywnych zmian środowiskowych i wpływu na ochronę przyrody.

 

 2. Czy wiesz, jakie są rodzaje etykiet FSC®?

Zapewne spotkałeś się już niejednokrotnie z etykietą FSC® na produkcie lub materiałach promocyjnych różnych firm. Możliwe, że Twoją uwagę zwróciła różnorodność oznaczeń. Wynika ona z faktu, że pozyskiwanie drewna to bardzo złożona sprawa i należy zadbać o odpowiedni stosunek podaży do popytu. Wierzymy jednak, że któregoś dnia wszystkie produkty pochodzenia leśnego będą nosiły etykiety FSC 100%.

 

Co oznacza etykieta FSC® na produkcie? Czy znasz różnicę?

  • FSC 100% – oznacza, że całość surowca użytego do produkcji sprzedawanych wyrobów pochodzi z certyfikowanego lasu, zarządzanego zgodnie z wymogami FSC®.
  • FSC Mix – oznacza, że drewno w ramach produktu pochodzi z materiałów z certyfikatem FSC®, z recyklingu, albo z drewna kontrolowanego. W oświadczeniach FSC Mix (Mix Credit i FSC Mix x%) występuje domieszka drewna niecertyfikowanego. Drewno kontrolowane FSC® nie jest certyfikowane, ale nie może być pozyskiwane: w sposób niezgodny z prawem, z naruszeniem praw zwyczajowych i obywatelskich, w lasach, w których szczególne walory przyrodnicze są zagrożone, w lasach przekształcanych w plantacje lub nieleśne formy użytkowania, w lasach, gdzie uprawiane są drzewa modyfikowane genetycznie
  • FSC Recycled – oznacza, że całość drewna lub papieru, z którego wykonano produkt pochodzi z materiałów odzyskanych. Oświadczenie FSC Recycled Credit lub FSC Recycled 100% informuje, że surowce tej kategorii nie pochodzą z certyfikowanego lasu, ale dostawca nadał im drugie życie używając ponownie materiałów z odzysku w procesie produkcyjnym[1].

etykiety fsc, certyfikat fsc, opakowania z fsc

3. Łańcuch dostaw

Certyfikacja FSC® opiera się na tzw. łańcuchu kontroli pochodzenia produktu. Służy weryfikacji czy materiał z certyfikatem FSC® został prawidłowo zidentyfikowany i oddzielony od materiałów niecertyfikowanych i niekontrolowanych w ramach całego łańcucha dostaw. Kontrola obejmuje pozyskiwanie, przetwarzanie, handel i dystrybucję, o ile kolejny etap wiąże się ze zmianą własności produktu. Istotne jest, aby łańcuch nie został przerwany na żadnym etapie.

łańcuch dostaw, fsc, certyfikat fsc, opakowania z fsc

Źródło: https://pl.fsc.org/pl/certyfikacja-fsc/certyfikacja-lancucha-pochodzenia-produktu

4. Korzyści dla biznesu

Etykietowanie produktów i używanie znaków towarowych FSC® w celach promocyjnych podkreśla osiągnięcia firmy w zakresie odpowiedzialnego pozyskiwania materiałów pochodzących z lasów. Jednocześnie jest to informacja dla konsumentów i klientów, że ich wybory zakupowe przyczyniają się do dbałości o lasy na całym świecie.

Jakie korzyści niosą produkty z FSC®, dlaczego warto je wybierać?

  • FSC® zapewnia odpowiednią ochronę lasów zagrożonych i o szczególnej wartości przyrodniczej.
  • FSC® jest najbardziej zaufanym systemem zarządzania lasami.
  • Opakowania z certyfikatami FSC® są dowodem ekologicznych wartości Twojej marki i poprawiają jej wizerunek.
  • Korzyści ekonomiczne i dostęp do nowych rynków.
  • Umocnienie relacji pomiędzy firmą a jej Partnerami.

 

5. FSC® w Preston Packaging

Preston Packaging posiada certyfikat FSC® od 21.04.2018 roku. W 2020 roku rozszerzyliśmy certyfikację o nową grupę produktową –  FSC 100%. Dzięki temu posiadamy w swojej ofercie wyroby z każdej grupy produktowej certyfikacji FSC® (FSC 100%, FSC Mix, FSC Recycled).

Nasz kod licencyjny to: FSC-C140505. Bardzo cieszy nas także fakt, iż z każdym rokiem rośnie liczba zamówień składanych przez klientów na wyroby z certyfikatem FSC®. Wybierając produkt certyfikowany w systemie FSC® wspierasz odpowiedzialną gospodarkę leśną na świecie.

Warto komunikować swoją obecność w systemie FSC®. Konsumenci coraz częściej zwracają uwagę na to, czy produkty są wytwarzane w odpowiedzialny sposób, z poszanowaniem praw ludzi i środowiska naturalnego. Nie musisz posiadać licencji FSC®, aby poinformować o swojej obecności w systemie. Wystarczy, że na zamówionych opakowaniach w Preston Packaging pojawi się informacja o papierze z certyfikatem FSC® (etykietą FSC®) z naszym numerem licencji.

 

PODSUMOWANIE

Zmiany klimatyczne są niestety coraz bardziej widoczne. Na szczęście konsumenci stają się bardziej świadomi i zainteresowani pochodzeniem kupowanych produktów. Chcą podejmować  odpowiedzialne decyzje podczas zakupów, biorąc pod uwagę zarówno aspekty społeczne i ekologiczne. Takie podejście znajduje również w coraz większym stopniu odzwierciedlenie w regulacjach prawnych dotyczących działalności gospodarczej. Nasz firma nie stoi w miejscu i każdego dnia podejmujemy działania by minimalizować negatywny wpływ na środowisko. Jednym z nich jest oferowanie produktów z certyfikatem FSC®, dzięki czemu przyczyniamy się do właściwego zarządzania gospodarką leśną.

Zapytaj naszych specjalistów o ofertę produktów z certyfikatem FSC®.

A jeśli masz dodatkowe pytania związane z certyfikacją, skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy i odpowiemy na nie.

 

[1] https://pl.fsc.org/pl/certyfikacja-fsc/etykiety-fsc

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

+48 61 84 20 992

sales@preston.pl

Małgorzata Ławiak

Małgorzata Ławiak

Dział Sprzedaży

ml[-at-]preston.pl

j. polski

j. angielski

Ewa Marcinkowska

Ewa Marcinkowska

Dział Sprzedaży

em[-at-]preston.pl

j. polski

j. angielski

j. niemiecki